Negocjować możesz wszystko


Książka „Negocjować możesz wszystko. Poznaj uniwersalne techniki negocjacyjne” Herb Cohen – recenzja.

negocjować możesz wszystkoJest właściwie OK, ale spodziewałem się po niej znacznie więcej, ponieważ przeczytałem wcześniej bardzo pozytywne recenzje, no i dlatego, że była trudno dostępna..

Jest kilka zasad wyjaśnionych, w jaki sposób rozmawiać, jest nawet kilka przykładów, jak dobrze można rozegrać negocjacje w  różnych sytuacjach, ale jednak czegoś w tej książce wyraźnie brakuje. Te różne porady mają postać jakby chaotyczną, nie układają się w jedną spójną całość. Po prostu nie tworzą systemu negocjacyjnego, o jakim możemy mówić choćby w przypadku tego omawianego w książce „Zacznij od nie” Jima Campa. Tutaj jest po prostu zbiór „dobrych rad”, trochę za mało jak na taki bardzo ambitny i wiele obiecujący tytuł książki.

Mimo tego można kupić, zawsze coś praktycznego można z niej wyciągnąć. Dobrze że książka porusza również temat negocjacji stylu radzieckiego, czyli stylu drapieżnika – fajne i ciekawe jest omówienie autentycznych przypadków zastosowania tych strategii przez samych Rosjan za czasów Związku Radzieckiego, na przykład podczas negocjacji praw do transmisji telewizyjnej olimpiady w Moskwie. Ciekawy case.

Jest też co nieco o robieniu notatek i  negocjacjach telefonicznych, ale według mnie potraktowane trochę powierzchownie.. kilka tricków i tyle. Takie rzeczy to przeciętnej jakości szkolenie sprzedażowe zawiera i nie są to żadne rewelacje.

Podsumowując – można kupić jako uzupełniającą lekturę, ale jeśli ktoś nie chce poświęcić nauce negocjacji całego swego życia i chce tylko szybko zdobyć jak najwięcej przydatnego know-how, to lepsze będą inne lektury, jak chociaż wspomniana wcześniej „Zacznij od nie”.