Błąd PowerPointa


Książka „Błąd PowerPointa. Jeszcze prezentujesz, czy już fascynujesz?” Mattias Pohm – recenzja.

Prawdopodobnie najlepsza książka na temat technik prezentacji w wystąpieniach publicznych jaka została wydana po polsku. Mega konkretna. Przede wszystkim jej największą zaletą jest bardzo wartościowe know-how autora, które jest czymś o jakieś 1000 lat wyprzedzającym to, co prezentuje większość autorów tego typu podręczników (które zresztą powtarzają w kółko te same, często kompletnie nieskuteczne, albo wręcz ‘kontra-produktywne’ techniki). To co on wie i potrafi jest jak diament pośród, mówiąc wprost gówna, gdyby to porównywać do treści przeciętnego podręcznika wystąpień publicznych, który można dostać w księgarni.

wystąpienia publiczne szkolenieDruga rzecz, to że autor naprawdę potrafi swoją wiedzę przekazać. A to nie jest takie oczywiste, bo spotykałem ‘gwiazdorów’, którzy sami potrafili ‘błyszczeć’, ale nie mieli choćby podstaw umiejętności przekazywania wiedzy, już nie mówiąc o umiejętnościach trenerskich.

Szkoda że tytuł jest tak niefortunnie dobrany (okładka zresztą też robiona chyba przez studenta za pięć dych..). Jest w tej pozycji jeden rozdział na temat PowerPointa, czyli dlaczego go nie używać i czym oraz w jaki sposób go zastąpić, ale to jest tylko jeden rozdział (no dobra, można uznać że dwa…). A cała książka porusza znacznie szersze spektrum tematów – ‘sprzedawanie’ osiągnięć, perswazyjny język, użycie pauz i akcentowania, środki stylistyczne i uwypuklenia, przeliczanie zalet na pieniądze, metody aktywizowania publiczności, używanie argumentacji obrazowej i inne…

Ja dzięki niej zobaczyłem że moje szkolenia wystąpień publicznych (lub jak piszą internauci: wystąpienia publiczne szkolenie) mogę wnieść na zupełnie nowy wymiar. Tak w ogóle to wielki wstyd że w Polsce jest wydana tylko jedna książka Pohma, – Onepress, helion, SamoSedno i reszta, wstydźcie się, tym bardziej że często zdarza wam się wydawać straszny chłam.

Podsumowując – bardzo polecam. Wyjątkowo wartościowe (i naprawdę unikalne) know-how, przedstawione w 100%’owo klarowny sposób. Gdybyście mieli kupić tylko jedną książkę o technikach prezentacji w wystąpieniach publicznych, to kupcie tę.