Asertywność – Sue Bishop


Książka „Asertywność” Sue Bishop – recenzja.

Patrząc praktycznie, to książka ta nie przedstawia większej wartości –czyli po jej przeczytaniu osoba mająca problem z asertywnością raczej nie będzie w stanie tak po prostu zmienić swoich zachowań. Jest to lektura bardzo podobna do wielu innych obecnych na rynku, czytając  ją miałem wrażenie że powtarza wszystko to co już gdzie indziej poznałem – żadnej oryginalnej myśli czy nowego autorskiego podejścia tu niema. Oczywiście wynika też z tego, że znajdzie się tu parę zbyt dużych uproszczeń czy błędów. Ten brak autorskiego podejścia, jakichkolwiek własnych przemyśleń jest czymś, co najbardziej mi przeszkadza w książkach takich jak ta.

To powiedziawszy, książka ma pewne plusy. Po pierwsze jest napisana prostym, zrozumiałym językiem. Po drugie zawiera jakieś ćwiczenia praktyczne, także takie, które należy wykonać z drugą osobą – oczywiście nie będzie to to samo co gdybyśmy poszli na kurs asertywności, ale jednak zawsze coś. To ważne i sprawia, że jednak nie można jej uznać za całkowicie bezużyteczną.

Podsumowując: myślę że „Asertywność” Sue Bishop może być akceptowaną lekturą dla osób, które dopiero zaczęły świadomie zajmować się tematem – na przykład jako pierwsza książka o asertywności jaką przeczyta osoba chcąca zmienić swoje zachowania. Ale nie powinna być to lektura jedyna.