Pewność siebie


Książka “Pewność siebie. Kompletna strategia wykorzystania własnego potencjału” Artur Król – recenzja.

Powiem tak – wszystkie książki o rozwoju osobistym mogłyby być takie jak ta 🙂 Same konkrety, do tego widać że bardzo dobrze przemyślane a nie podane na zasadzie ‘gdzieś ktoś tak napisał, więc ja to powtórzę’ – jak to często bywa w tego rodzaju publikacjach.

Wartościowym wkładem jest opisanie gier statusowych i ich praktycznego wykorzystania – w całkowicie konkretny sposób, bez żadnego lania wody. A są to bardzo ‘twarde’ techniki w rodzaju ‘zrób to i to to będziesz miał rezultat taki i taki’. Czyli to co ja, skrajny behawiorysta 😉 lubię najbardziej.

Również dobre jest wykorzystanie tzw. panoramy społecznej do celów pracy nad pewnością siebie. Dla mnie to można to opisac jako takie inteligentne wykorzystanie NLP – ale to jest coś co jest potrzebne na rynku, bo cała masa NLP’owych szkoleń i ‘rozwiązań’  to nieskuteczne albo wręcz szkodliwe szity. Rozumiem więc też chęć używania nowego nazewnictwa (autorstwa jeśli się nie mylę Andrew Austina). W każdym razie, jeśli ktoś chciałby w jakimś topniu używać NLP – to warto to robić w taki sposób jak opisuje ta książka.

Ciekawe są też rozważania dotyczące roli poczucia własnej wartości w stosunku do pewności siebie – autor obala  wyobrażenie że osoby niepewne siebie mają zawsze niskie poczucie własnej wartości i ukazuje że w większości  przypadków mają je wręcz zbyt wysokie.

Podoba mi się w tej książce super-praktyczne podejście. Cała lektura to seria ćwiczeń do wykonania uzupełniona tylko pewnym minimum teorii. Fajnie się też Artur Król wypowiada na przykład o problemie osób, które czują się niepewnie w towarzystwie bo nie wiedzą jak się zachowywać, jak się wypowiadać. Mówi on że zazwyczaj takie osoby po prostu nie mają sprecyzowanych poglądów – nie wiedzą CO miałby powiedzieć. Więc pierwszym krokiem jest wykonanie ćwiczenia polegającego na wypisaniu na kartce swoich opinii na temat kilkunastu tematów. Genialne 🙂 i ‘stojące nogami na ziemi’ podejście.

Podsumowując – warto kupić. Nawet jak się nie ma żadnych problemów z pewnością siebie to te rzeczy można zastosować do innych tematów. Polecam.