Asertywność na co dzień, czyli jak żyć w zgodzie ze sobą i innymi


Książka “Asertywność na co dzień, czyli jak żyć w zgodzie ze sobą samym i z innymi”. Agnieszka Wróbel – recenzja.

Ta książka jest niezła (dla odmiany, po ostatnich kilku opisywanych tu ‘shitach’). Co prawda nie jest to typowy ‘praktyczny poradnik’, które ja cenię najbardziej, ale mimo tego muszę ją docenić, bo czytając czuć, że autorka pisze z własnego doświadczenia – nie ma tu akademickiego bełkotu (jak w “Śmiało przez życie”).

Książka zagłębia się w przyczyny braku asertywności, w tak zwany ‘inner game’ czyli ‘grę wewnętrzną’ – i robi to na przyzwoitym poziomie.  Autorka wychodzi z założenia, że samo nauczenie ludzi technik może nie wystarczyć, ponieważ osoby, które nie potrafią wyznaczać granic mają często mocno ugruntowane szkodliwe przekonania i wzorce myślenia wyniesione jeszcze z dzieciństwa. Myślę że to założenie jest słuszne – zresztą pokazuje to praktyka z rozmów z takimi osobami. Same techniki nie wystarczą.

Autorka (która zresztą pracuje jako psychoterapeutka) opisuje więc możliwe przyczyny braku asertywności, co może w różnych wariantach dziać się w głowach osób zachowujących się ulegle lub agresywnie. Robi to w taki sposób, że czuje się że płynie to z doświadczenia a nie z przepisania czyjejś teorii. Myślę że lektura może otworzyć oczy, spojrzeć z większym dystansem na swoje reakcje i sposób funkcjonowania. Jest  to książka do przeczytania raczej więcej niż raz, trzeba te rzeczy trochę przetrawić.

Podsumowując: książka na przyzwoitym poziomie. Dla osób nie-asertywnych może mieć wartość, tym bardziej że dosyć dogłębnie opisuje aspekt wewnętrzny, który większość lektur traktuje pobieżnie. Warto przeczytać.